Рим - Авионска програма

> Рим - Авионска програма

Рим - Авионска програма

РИМ  - АВИОНСКА ПРОГРАМА 

ПЕРИОД: 20.10 - 23.10.2023 

Авион/ 4 дена/ 3 ноќевања

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ  499 ЕВРА

Рим, не бил изграден во еден ден – и ќе ви треба повеќе од еден ден да го доживеете овој безвременски град . Вистински колаж на плоштади, пазари на отворено и неверојатни историски локалитети. Скоро 3.000 години глобално влијателна уметност, архитектура и култура… Античките рушевини, Форумот и Колосеумот, ја прикажуваат моќта на поранешната Римска империја… Ватикан, седиштето на Римокатоличката црква, со базиликата на Свети Петар и музеите на Ватикан, во кои се сместени ремек-делата на Микеланџело… Фонтана Ди Треви и фрлена паричка за среќа… Шпанските скали… 

 

 

НАПОМЕНИ: За реализација на аранжманот потребен е минимум од 15 патници

За овој аранжман важат Опшите услови за патување на СКТМ

Ценитеседаденивоевра, уплатасевршиисклучивоводенарскапротиввредностпокурс 1 евро = 62 денари

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

 

Слични Понуди

Програма

1
20. Октомври (Петок) СКОПЈЕ - РИМ
  Состанок на групата на Аеродромот во Скопје во 19:15 часот. Полетување за Рим во 20:50 и слетување во 22:35 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање.
2
21. Октомври (Сабота) РИМ
  Појадок. Прошетка низ центарот на Рим и уживање во убавините на градот: Плоштадот Венеција со прекрасниот Плоштад Кампидољо, Црквата Св. Петар во ланци со статуата Мојсие – познатото дело на Микеланџело, Колосеумот, Римскиот Форум, Пантеон... Слободно време за уживање, да се почувствува атмосферата на кафулињата со “вистинско” италијанско кафе. Прошетката продолжува до Фонтаната Ди Треви со легендата за фрлање паричка за повторно враќање во Рим. Прошетка до Шпанските скали познати како "дневна соба на градот" со посета на Плоштадот на Народот. Слободно време за шопинг по познатата улица Виа Дел Корсо. Ноќевање.
3
22. Октомври (Недела) ВАТИКАН
  Појадок. Факултативна посета на Ватикан: Ватиканските музеи со восхитувачките колекции на слики, скулптури, стари мапи и таписерии, незаобиколната Систинска капела чиј свод е украсен од Микеланџело со уникатни ремек дела и најголемата Црква на светот Св. Петар... Попладневна прошетка преку мостовите на Тибар покрај Палатата на Правдата и Тврдината Сан Ангело, до Плоштадот на уметниците со прекрасните фонтани – Плоштадот Навона. Препорачуваме вечера во боемскиот кварт Трастевере во национален ресторан – траториа, со мени од италијанската кујна. Ноќевање.
4
23. Октомври (Понеделник) РИМ - ТИВОЛИ – СКОПЈЕ
  Појадок. Факултативна посета на паркот Тиволи со прекрасната Вила Д'Есте. Ренесансната палата е единствена по своите илјада фонтани, а најубавите од нив имитираат звуци на птици и музички инструменти. Трансфер до Аеродромот во Рим. Полетување за Скопје во 22:50 и слетување во 00:35 часот.

Цената покрива:

Организација на аранжманот и придружник на патувањето
Авионски превоз на релација Скопје-Рим-Скопје со вклучени аеродромски такси
Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40х30х20cm до 10kg)
Сместување во Хотел 3* во Рим на база 3 ноќевања со појадок
Трансфери во Рим од Аеродромот до Хотелот и обратно

Цената Не покрива?

 • Доплата за уште 1 торба/куфер за рачен багаж со димензии 55х40х23cm (со максимум 10kg) 2.500 денари
 • Доплата за куфер за чекирање со максимум 20kg 3.500 денари
 • Туристичка такса (се плаќа во хотелот на рецепција)
 • Факултативни излети: Посета на Ватикан со вклучена влезница 60 евра, Тиволи 60 евра
 • Организирана пешачка прошетка низ центарот на Рим 15 евра
 • Факултативна вечера во ресторан
 • Влезници во музеите и културно историските споменици
 • Kарти за локален превоз (метро)
 • Патничко – здравствено осигурување

Pin It on Pinterest