Атина 8ми Март

> Атина 8ми Март

Атина 8ми Март

Термин: 15.03 - 19.03.2023

(4 дена /2 ноќи)

1 Ден  Скопје - Атина

Состанок на групата во21час. Поаѓање кон Атина. Ноќно патување преку граничниот премин Богородица. Попатни паузи за одмор и царински формалности

2 Ден| Атина

Пристигнување во утринските часови во Атина-центар на културата и уметноста во период кога повеќето европски градови не постојат. Факултативен панорамски разглед: Храмот на Зевс, стадионот на Панатанаикос – каде се одржани првите модерни олимписки игри во 1896 година, Кралската градина, црквата Св.Павле, Собранието, градските плоштади Омонија и Синтагма, трите неокласични згради: колеџот, универзитетот и националната библиотека се само дел од убавината на денешната Атина. Разгледот завршува  со посета на бисерите на Атина – (Факултативно) Посета на древниот Акропол со храмовите посветени на Божицата Ника-Партенон и Еретеон. Сместување во хотел. Можност за факултативна вечера во таверна. Ноќевање.

3 Ден Атина - Пелопонез - Атина

Појадок во хотел.  Факултативен излет на Пелопонез, областа Арголида и посета на: Коринтскиот канал ( ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (поранешна престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Потоа време за одмор со можност за ручек во локална таверна,Прошетка низ Плака, Враќање во Атина во вечерните часови. Слободна вечер за индивидуални активностиНоќевање.

4 Ден Атина -Сунион-Термопили-Македонија

Појадок. По појадокот напуштање на хотелот. Факултативна посета и најужниот врв на - р`тот Сунион, на кој се наоѓаат  храмот посветен на богот на морето Посејдон,по кратка пауза заминување кон Термопилите каде што може да се види споменикот на спартанскиот крал Леонида Патувањето продолжува кон  Радовиш со попатни паузи.

5  Ден Скопје

Пристигнување  во утринските часови Скопје

ЦЕНА НА АРАНЖМАН ПО ЛИЦЕ  ИЗНЕСУВА: 160

(Можност за уплата на 3 рати по 3.306денари до тргнување

Во цената е вклучено:

·  Превоз со автобус на наведената релација;

·  Разглед на Атина со локален туристички водич

·  Хотелско сместување во 1/2 соби во Атина на база 2 ноќевања со појадок Hotel 4*

·  Пратител од агенцијата за време на целото патување;

·  Организација и водство од страна на агенцијата.

Во цената не е вклучено:

·  Акропол во Атина  со влезница и водич 25

·  Полудневен излет Сунион и Термополитите - 25€

·  Факултативен излет на Пелопонез 40 +влезници за театарот во Епидариус(6€) и Микена(6€)

·  Вечера во Таверна

·  Патничко осигурување 5€;

Напомени:

ØОрганизатор на аранжманот е Т.А. Камелија Турс;

ØЦените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност, курс 1 евро = 62 мкд;

ØЗа реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени38 патника;

ØЗа ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот;

ØОрганизаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот;

ØВо случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;

ØОрганизаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;

Ø  За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;

Ø  Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;

Ø  Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пример: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и слично. 

 

За оваа програма важат општите услови за патување на СКТМ и Т.А.Камелија Турс

Слични Понуди

Програма

1
1 Ден Скопје - Атина
  Состанок на групата во 21час. Поаѓање кон Атина. Ноќно патување преку граничниот премин Богородица. Попатни паузи за одмор и царински формалности
2
2 Ден Атина
  Пристигнување во утринските часови во Атина-центар на културата и уметноста во период кога повеќето европски градови не постојат. Факултативен панорамски разглед: Храмот на Зевс, стадионот на Панатанаикос – каде се одржани првите модерни олимписки игри во 1896 година, Кралската градина, црквата Св.Павле, Собранието, градските плоштади Омонија и Синтагма, трите неокласични згради: колеџот, универзитетот и националната библиотека се само дел од убавината на денешната Атина. Разгледот завршува со посета на бисерите на Атина – (Факултативно) Посета на древниот Акропол со храмовите посветени на Божицата Ника-Партенон и Еретеон. Сместување во хотел. Можност за факултативна вечера во таверна. Ноќевање.
3
3 Ден Атина - Пелопонез - Атина
  Појадок во хотел. Факултативен излет на Пелопонез, областа Арголида и посета на: Коринтскиот канал ( ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (поранешна престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Потоа време за одмор со можност за ручек во локална таверна,Прошетка низ Плака, Враќање во Атина во вечерните часови. Слободна вечер за индивидуални активности. Ноќевање.
4
4 Ден Атина -Сунион-Термопили-Македонија
  Појадок. По појадокот напуштање на хотелот. Факултативна посета и најужниот врв на - р`тот Сунион, на кој се наоѓаат храмот посветен на богот на морето Посејдон,по кратка пауза заминување кон Термопилите каде што може да се види споменикот на спартанскиот крал Леонида Патувањето продолжува кон Радовиш со попатни паузи.
5
5 Ден Скопје
  Пристигнување во утринските часови Скопје

Цената покрива:

• Хотелско сместување во 1/2 соби во Атина на база 2 ноќевања со појадок Hotel 4*
• Пратител од агенцијата за време на целото патување
• Превоз со автобус на наведената релација
• Разглед на Атина со локален туристички водич
• Организација и водство од страна на агенцијата

Цената Не покрива?

 • • Акропол во Атина со влезница и водич 25€
 • • Полудневен излет Сунион и Термополитите - 25€
 • • Факултативен излет на Пелопонез 40€ +влезници за театарот во Епидариус(6€) и Микена(6€)
 • • Вечера во Таверна
 • • Патничко осигурување 5€;

Pin It on Pinterest