Стокхолм

> Стокхолм

Стокхолм

Стокхолм е еден од најубавите градови во Европа… Тој е главен град на Кралството Шведска и има околу 2 милиони жители. Сместен на 14 острови, често се нарекува Венеција на Северот. Стокхолм бил основан од старите Нормани и бил главен град на нивното кралство долго време. Денес тој е град со чудесна убавина и големи културно-историски споменици… Во Стокхолм треба да ги видите: Кралската палата – официјалната резиденција на шведските монарси, Кралската опера – една од најголемите куќи од овој тип во светот , Театарот Готланд, уметничкиот кварт Скансен, најстариот дел од градот познат како Ридархолемен итн… Бројните трговски центри даваат можност за одличен шопинг, додека на крајот од денот можете да се забавувате во еден од популарните клубови до доцна во ноќта.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ: 429 Еур/ 26,598,00

ЦЕНА  ЗА УПЛАТА ДО 30/04/2023: 399 Еур/24.738,00

 

НАПОМЕНИ:
* ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА !
* За овој аранжман важат Општите услови за патување на агенциите членки на СКТМ
* За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници
* Резервација се прави со авансна уплата од минимум 30% од цената на аранжманот и копија од пасош,
комплетна доплата 14 дена пред поаѓање.
* Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
* Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 15 особи, пријавувањето е при резервација во агенција
Општи напомени за патување:
– Агенцијата го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
– За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
– Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на
граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Слични Понуди

Програма

1
1 ДЕН. Петок, 12.05.2023 Скопје – Стокхолм
  Собир на групата два часа пред поаѓање на аеродромот во Скопје, а најдоцна во 17.00 часот. Лет за Стокхолм во 18:45 часот. Слетување во Стокхолм во 21:45, трансфер до хотел, со краток вовед во шведската престолнина „каде-што-како“. Сместување во хотел во центарот на Стокхолм. Ноќевање.
2
2 ДЕН. Сабота, 13.05.2023 Стокхолм -Стариот град на Стокхолм, Џургарден и музејот Васа
  Појадок. Слободен ден за прошетка и одмор. Можност за организиран разглед на градот со водич (70 Еур).
  Средновековен стар град, зачуван воен брод од 1600-тите, живописно возење со траект и пешачка обиколка на Стариот град на Стокхолм и музејот Васа е загарантирано прекрасно искуство.

  Не е тајна дека Стариот град и музејот Васа се две од најдобрите атракции во Стокхолм, но како ќе ги доживеете зависи од вас! На нашата прошетка во Стариот град во Стокхолм и музејот Васа, ги проверуваме скриените скапоцени камења на овие омилени градови во една тура. Ќе започнеме од најстариот дел на Стокхолм, Стариот град, каде што бил основан град некогаш, поточно 1252 година, со нашиот водич низ тесните улички и преку калдрманите патеки за да ги откриете Кралската палата, катедралата во Стокхолм и главниот плоштад Сторторгет со своите шарени градби, често видени на Инстаграм. Откако ќе ги пронајдеме сите места што мора да ги видиме, ќе скокнеме на еден од јавните фериботи и оставете го да ве однесе преку пристаништето до островот Џургарден. Една од највпечатливите атракции на овој остров е музејот Васа. Пристигнувајќи во музејот Васа, ќе го прескониме редот за чекање и ќе влеземе директно внатре за да го видиме џиновскиот воен брод што влезе во историските книги – нема да биде изненадување зошто! Со нашио водич, ќе дознеме сè за најдобро зачуваниот брод во светот, бродот Васа, вклучително и кога бил изграден, зошто потонал и како бил спасен. На оваа сеопфатна пешачка тура, ќе го видиме Стокхолм од вода – глетка од која застанува здивот, и ќе посетиме не еден туку два острови во внатрешноста на градот. Обично ја завршуваме оваа турнеја во музејот Васа по кратка обиколка со водич, па можеби ќе продолжите сами да уживате во многуте одлични експонати. Турата завршува по разгледување со водич во музејот Васа. На истиот остров има многу избори за посета на други музеи на пример: Скансен, музеј АББА, кои можат сами да се истражат. Враќање во хотел. Слободна вечер. Ноќевање.
3
3 ДЕН. Недела, 14.05.2023 Стокхолм – пешачка обиколка на Градското собрание и Седермалм
  Појадок. Слободно време во Стокхолм за индивидуално разгледување, обиколки и шопинг.
  Можност за факултативна екскурзија (70 Еур) каде што комбинираме посета на Градското собрание на островот Кунгшолмен и прошетка по Седермалм со професионален водич за влез во градското собрание на Стокхолм.
  Со одличен архитект, вешти работници, топ локација, градското собрание на Стокхолм е ремек-дело. Шетајќи низ островот на благородништвото, можете да видите една од најпознатите знаменитости на Стокхолм преку водата на езерото Маларен – зградата во далечината е, погодувате, градското собрание на Стокхолм. Комплетна со кула на врвот со три златни круни, која свети на сончева светлина, таа е светилник што се гледа од многу делови на градот. Влезете внатре како што прават гостите на Нобеловиот банкет во декември секоја година и валцерирајте низ Сината сала и Златната сала, пречекани со неверојатна архитектура. Кога ќе помислат на градските сали, повеќето луѓе не се премногу импресионирани, но ќе бидете кога ќе го видите ова, ветуваме! За да го завршиме, ќе ја завршиме нашата турнеја со прекрасниот поглед на езерото што можете да уживате од терасата на градското собрание во Стокхолм, а доколку сакате, фотографирајте .
  Södermalm: зачудувачки поглед, девојка со тетоважа со змеј, микро-пиварница и додадете малку историја и онаа која е дом на многу историја Придружете ни се на прошетка каде што новото се среќава со историското (познато како хипсторик) додека цик-цак возиме низ улиците на Седермалм. Истражување на приказни за локален бар на фантомска пиварница во која се служат најдобрите пива во Шведска на бившата работничка класа и градски егзекуции од минатото – сето тоа во амбиентот на Милениумската трилогија на Стиг Ларсон. Честопати наречен Söders höjder (јужни висини), Södermalm нуди некои од најдобрите погледи на градот. Така, ние, се разбира, ќе направиме задолжителна станица за да уживаме во прекрасниот поглед на Стариот град на Стокхолм, Балтичкото Море и хоризонтот на градот.

  Пред да завршиме, ќе го посетиме вториот остров, Ридархолмен (Островот на благородништвото), каде што благородните палати и една од најстарите згради во Стокхолм, црквата Ридархолмен, го опкружуваат плоштадот посветен на основачот на градот. Островот Ридархолмен е еден од нашите омилени, кој нуди беспрекорен поглед на брегот на езерото во Стокхолм. Тоа ќе ви предизвика гускање или ќе го испразните преостанатиот простор на вашиот фотоапарат! И тука го имате, нашата приватна пешачка турнеја во Стариот град на Стокхолм, совршен вовед во градот и одличен почеток. Одвојте слободно време за да го проверите кафулето или продавницата за сувенири Палас. Враќање до хотелот во попладневните часови. Ноќевање3.
4
4 ДЕН. Понеделник, 15.05.2023 Стокхолм – палата Дротнингхолм
  Појадок. Слободен ден со можност за факултативна посета на палатата Дротингхолм (70 еур).
  Што ви дава добро сочуваната палата, театар и павилјон од 1600-тите? Светско наследство на УНЕСКО. На нашата приватна прошетка во палатата Дротнингхолм, ќе патуваме со брод за да ја истражиме палатата Дротнингхолм и нејзините градини. Вртете се назад во времето додека се качувате на пароброд од 1800-тите со вашиот приватен водич и направете едночасовно патување до езерото Маларен до палатата Дротнингхолм, крстарејќи по третото по големина езеро во Шведска што минува низ внатрешноста на градот Стокхолм. Како што пливате подлабоко во селата, навивајќи се меѓу островите, на далечината ќе се појави жолта зграда, која полека се приближува. Стигнавте во величествената палата Дротнингхолм на модата што првпат беше користена. Што е толку посебно за Дротнингхолм, прашувате? Извонредно добро сочуваната палата и околните терени ѝ донесоа на оваа поранешна летна резиденција од 1600-тите, место на списокот на светско наследство на УНЕСКО во 1991 година. Дополнително, составен од театарот на палатата Дротнингхолм, кинескиот павилјон и Палас паркот, дефинитивно е место каде што можете да потрошите многу од време. Лесно достапни за сите, локалното население често може да се види како шетаат во паркот или како пикнуваат под дабовите дрвја додека кучињата играат во паркот за кучиња на својот посебен остров. Ако тоа не е доволно, тоа е и постојана резиденција на кралот и кралицата на Шведска. Тие се иселиле овде во 1981 година, и биле првите членови на кралското семејство што ја направиле оваа палата постојан дом. Оттогаш, тие ги одгледуваат своите деца во мирно опкружување и сега ги пречекуваат внуците да трчаат по стапките на нивните родители. На нашиот кралски излет, ќе уживаме во обиколката на палатата проследена со лежерна прошетка низ градините до кинескиот павилјон и назад. Два часа подоцна, време е да го фатиме бродот назад во Стокхолм.Враќање во хотел. Организиран трансфер за аеродром во 18.00 часот. Лет за Скопје. Пристигнување во Скопје. Трансфери по градови.

Цената покрива:

Организација на аранжманот и лиценциран придружник на патувањето
Авионски превоз на наведената релација Скопје – Стокхолм – Скопје со WizzAir (авионска карта со рачен багаж 8кг)
Трансфер аеродром – хотел – аеродром во Стокхолм
Сместување во хотел 3** на база 3 ноќевања со појадок https://www.fridhemsplan.se/

Цената Не покрива?

 • – Сет карти за градски транспорт Стокхолм (бус+воз+фери) за 3 дена 22 Еур -задолжително за екскурзиите
 • – Факултативна посета на Стариот Град и музејот Васа 70 Еур
 • – Факултативна посета Градското собрание и Седермалм 70Еур
 • Факултативна посета на Дротингхол 70Еур
 • Доплата за поголем багаж (инфомации во агенција)
 • Туристичка такса во хотел 2 еур/ден
 • Трансфер Битола-Скопје-Битола 15 Еур
 • Влезници за културно историските музеи
 • Патничко осигурување
 • Сите неспоменати трошоци

Pin It on Pinterest