>

Слични Понуди

Програма

1
(30.12.2023 - сабота) | Скопје - Рим
    Појадок во хотел. По појадокот следува организиран разглед на градот со локален водич (пеш и метро), разглед на Пиаца Навона, Пантеон, Фонтана ди Треви, Шпанските скали, шопинг улиците (Виа Кондоти, Виа Дел Корсо), Пиаца Пополо ...Улиците преполни со луѓе,предновогодишно расположение и еуфорија за ноќта што следи. Слободно попладне за да се измешате помеѓу многубројните туристи и да уживате во прекрасниот град.Враќање назад во хотел и припрема за вечерниот дочек на Нова Година , индивидуално на плоштад во Рим...Ноќевање.
2
(01.01.2024 - понеделник) | Рим (разглед)
    Појадок во хотел. Денешниот ден е предвиден за релаксирачко шетање низ градот пропратено со музика од многубројните концерти на отворено што постојано ги има на 1ви јануар во Рим, или можност за факултативна посета на Тиволи и фонтаните на комплексот „Вила Д’ Есте“. Во неа живеел кардиналот Хиполит II Д'Есте, кој бил домаќин на папи, кралеви и принцови, војводи и бројни познати уметници. Палатата е украсена со бројни мозаици кои претставуваат слики од секојдневниот живот.Враќање во хотел. Ноќевање.
3
(02.01.2024 - вторник) | Рим – Ватикан - Скопје
    Појадок во хотел и одјавување од собите. За денешниот ден е предвидена посета на Ватикан (превоз со метро) - Ватиканските музеи и Систинската капела. При посетата на музеите ќе имате можност да ги видите најзначајните збирки дела: збирката на антички статуи, салата со таписерии и географските мапи од 16 - ти век, салата со канделабри, како и собите кои ги насликал Рафаело. Посебно се истакнува Систинската капела со делата на Перуџина, Ботичели и други светски познати сликари. Во времето од 1508 година до 1511 година Микеланџело Буонароти го насликал таванот со теми од Стариот завет за да околу 30 - тина години подоцна како тема за просторот над олтарот го избрал Страшниот Суд.Прошетката на Ватикан завршува со посета на прекрасниот плоштад кој бил уреден од Бернини - најзначајниот уметник на италијанскиот барок. По завршување на посетата на Ватикан можност за уште едно кафе во Рим па следува трансфер до аеродром ..Полетување за Скопје во 23:35ч. , слетување во 01:20ч. наредниот ден.
Од
Цена (€)

Цената покрива:

Цената Не покрива?

Pin It on Pinterest