10 фотографии кои ќе ве натераат да се заљубите во Истанбул

Од историја и превкусна храна до крстарење по Босфорот, Истанбул е вистинска магија за туристите

Можеби не ви е прва помисла кога ќе се сетите на патување, но затоа сега ќе ве премислиме. Истанбул е совршен избор ако сакате да го почувствувате вашето следно патување со сите сетила!

Istanbul

Истанбул е огромен град, но тој дефинитивно го маѓепсува секој што ќе го посети барем еднаш. Убавиот Босфор, историските остатоци од различни култури на секој агол, прекрасната храна се дел од причините што ќе направат да се враќате во овој турски град одново и одново.

Istanbul 1

Постојат низа причини зошто Истанбул е одлична туристичка дестинација:

Историјата на Отоманската империја

Не можете да го посетите Истанбул и да не бидете вовлечени во богатата историја, особено преку остатоците од грандиозната Отоманска империја. Палатите Topkapı и Dolmabahçe се вистинска временска машина која ќе ве одведе во ерата на моќните султани и нивните хареми.

Istanbul 12

Прекрасната храна

Турција има различни видови на храна и уникатни рецепти во секој од нејзините региони, но Истанбул е местото каде прекрасните традиции се спојуваат во едно. Од уличните продавачи на храна до беспрекорната турска кујна во рестораните, изборот е огромен

Istanbul 1 22

Шарени пазари

Речиси секое соседство во Истанбул има пазари. Највпечатлив е пазарот за зачини, каде можете да го најдете кој било зачин што може да ви падне на ум. Свежи продукти од селата, турски благи, разни сирења и маслинки... Има по нешто и за најпребирливите.

Istanb 222

Остатоци од Византиската империја

Покрај архитектурата од Отоманската империја, во Истанбул ќе пронајдете и значајни остатоци од Византиската империја. Црквите и градбите од овој период може да ги сретнете на секој агол

Istanbul332

Магичниот Босфор

Не можеме да зборуваме за Истанбул, ако не го споменеме Босфор, познатиот проток што ја дели Европа од Азија. Задолжително појдете на крстарење на Босфорот за да ги видите прекрасните глетки кон градот од вода. Исто така, посетете некој од рестораните за морска храна со поглед кон водата.

Istanbul 1 32223

Турските бањи

Турските бањи или амани се препознатливи за Истанбул. Ако сакате луксузно искуство посетете ги Sultan Hamamı и и Kılıç Ali Paşa Hamamı. Капењето во неверојатните мириси и комплетната релаксација ќе ви бидат еден од најубавите мигови од патувањето.

Turkish bath

Шопинг

Од интернационални дизајнерски продавници до најголемите покриени пазари во светот, Истанбул има по нешто за сечиј буџет

Istanbul l1

Доколку сакате да ги посетите овие знменитости во наша организација потребно е да не контактирате 

Нудиме автобуски како и авионски превоз до Истанбул со Хотели од 3*; 4*; 5* во реализација со нашите искусни водичи кој ќе Ви бидат на располагање 

Воедно можеме да Ви понудиме и посебни и специјални програми според вашите желби 

Pin It on Pinterest