Сицилија

Опојниот мирис на Медитеранот и маслинките, музика која ве раздвижува, храна и вино кои ги будат сите сетила, се само дел од сицилијанското искуство.

Палермо, Катанија и Сиракуза се главните туристички центри кои годишно привлекуваат милиони туристи. Бројните хотели и дискотеки во овие места ги задоволуваат сите старосни групи.

Таормина е најпознатото и најлуксузното место во Сицилија кое со едната страна е свртена спрема Јонското море, а од другата кон вулканот Етна. Ова место е идеално за туристите со поспецифичен вкус.

Сè на сè - Сицилија е дестинација која навистина вреди да се посети!

 

Факултативите задолжително се резервираaт во агенцијата при самата уплата по избор!

 

В А Ж Н И  И Н Ф О Р М А Ц И И

 

Секој програм е креиран со посебни услови. Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата.

Цената на аранжманот е пресметана на минимум 20 лица (за авионска) или 45 (за автобуска). Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот или на факултативите 7 дена пред терминот за тргнување.

2 дена пред започнување на аранжманот агенцијата ќе ги потврди информациите за време и место на тргнување или патниците да се обратат во Агенција за време и место на поагање

Резервација на аранжманот се прави со валидна патна исправа и уплата на аконтација која е неповратна во случај на отказ од страна на патникот.

Аконтацијата се уплака: од 50% за авионски и 30% автобуски програм доколку не е поинаку назначено.Цената е загарантирана само за целосна уплата. Во спротивно, загарантиран е само износот на аконтација, а остатокот е подлежен на промени.

Патникот го потпишува Договорот за патување штом го прочитал Аранжманот и е согласен со истиот.

Доколку патникот е незадоволен има право да се обрати на претставникот на агенцијата и на лице место да пополни Записник; или може во рок од 5 работни дена по завршување на аранжманот да поднесе приговор во Агенцијата. Доплата за одбирање на ред на седење во автобус +10 €, а дополнително седиште во автобус +45€ ова важи само кога е организирана група со автобус.Организаторот го задржува правото да ја намали или зголеми цената во случај на промена (авионски билет, туристичка / аеродромска такса, копнен сообраќај, додатен багаж) или цената на сместувањето.Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите по политиката на локалната агенција. Факултативите задолжително се резервираaт во агенцијата при самата уплата по избор.

Се замолуваат патниците да бидат на местата за поаѓање 15 минути пред поаѓањето.

Се информираат патниците дека со себе можат да носат 1 патна торба како и личен багаж, во спротивно возачот на превозното средство има право да го острани или да го наплати дополнително.Поради густиот сообраќај во текот на летната сеозна или зимската сезона можни се определени доцнења за кои однапред се извинуваме.

Патниците се симнуваат до најблиската локација до сместувањето каде може да се паркира возилото.

Во студио, апартман, хотел е дозволено сместување на лица согласно предвидениот капацитет. Сместување на патниците е според правилата и политиката на објектите или превозното срество

Локалниот водич или пратителот на патувањето има право да го отстрани патникот или да направи промена во редослед поради (непотчитување на правилата на агенцијата, за предупредување, непочитување на саатнините закажана однапред од страна на агенцијата и локалниот водич.

Агенцијата задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата (застој во сообраќај, локални штрајкови, локали предупредувања, каснење на патници, непочитување на саатнина закажана однапред од страна на агенцијата.

Во случај на промена на монетарниот пазар организаторот го задржува правото на промена на цените да ги зголеми / намали цените: за бродска такса и кабина, авио билети, возен собракај, аеродромски такси, багаж,факултативи, сместувачки капацитет...

Важат Општите услови на ТА Камелија Турс-Туроператор со Лиценца-А членка на СКТМ

Носител на договорот на ова патување е Камелија Турс: Трошоците за подготовка и организација на патувањето со број на полиси АД Осигурителна Полиса Скопје (Полиса бр. 130030006717) и (Класа 13 Општа одговорност и Тарифа 27 Туристички агенции. Побарајте патничко осигурување и договор за патување Плаќањето е во денарска противвредност по курс 62 денари.

Во готово – авансно плаќање од вкупната цена на аранжманот во моментот на пријавување, а остатокот најдоцна 10-15 дена пред поаѓање, зависно од видот на програмот.

Кредитни картици, вирманско плаќање,.

Туристички кредит (6-36 рати ) аплицирање во агенција 15 минути во Агенција

Плаќање преку синдикатски организации со посебни договори

 

Тимот на ТА Камелија Турс Ви посакува пријатно патување !

 

 

Слични Понуди

Програма

1
1 Ден / 25.03.2020 Скопје - Софија
  Поаѓање од Скопје во 22:00 часот. Патот продолжува за Софија преку граничен премин Деве Баир. Пристигнување на аеродромот во Софија.
2
2 Ден / 26.03.2020 Катанија и Сирагуза
  Чекирање на групата до времето за полетување од Софија за Катанија 06:00 часот Слетување во Катанија во 07:00 часот, организиран трансфер до хотелот. Попатно посета на Сирагуза: (по слетувањето во Катанија) разглед на градот Сирагуза и посета на катедрала, (влезница 3€) Аполонов храм...Слободни активности. Сместување во хотел во Катанија. Во вечерните часови заминување кон центарот на Катанија, разглед на градот и неговите културни знаменитости. Ноќевање.
3
3 Ден / 27.03. 2020 Етна и Таормина
  Појадок. По појадокот (факултативно) заминување кон Таормина и Вулканот Етна. Посета со локален водич на вулкан Етна: организаторот однапред прави резевација со однапред утврден број на минимален број на патници-95 % од сите во групата. (автобусот може да оди до 2.000 надморска висина, а остатокот до 2500 надморска висина се оди со жичара се до 2.900 м надморска висина теренско возило со алпинист кој што ја води групата до главниот кратер. Враќање кон Катанија во договорено време.Ноќевање.
4
4 Ден / 28.03.2020 Палермо и Монреале
  Појадок. По појадокот со локален водич заминување за Палермо. Посета на (Монреале-град влезница 5€) во близина на Палермо, познатата катедрала Монреал од 12 век изградена од Вилијам втори од Сицилија, нормански владетел со преубави мозаици, изработени од локалните мајстори. По кратка пауза, продолжување за Палермо, панорамски разглед на Св. Јован Отпадник, Палатата на Норман, Новата Капија, катедралата, плоштадот Виљена и фонтаната на срамот, паркот Гарибалди, театрите Политеама и Масимо. (капелата Палитина, Катакомби, галерии). Слободни активности. Во вечерните часови враќање за Катанија. Ноќевање.
5
5 Ден / 29.03.2020 Катанија - Софија
  Појадок. По појадокот одјава од хотелот. Во 12:00 напуштање на хотелот. Слободно време до времето за лет од Катанија. Посета на “Outlet“ одалечен 45км. Во вечерните часови организиран трансфер до аеродромот најмалку 2 часа пред полетување во 21:55. Слетување во Софија 00:40 часот. Автобуски трансфер од Софија до Скопје.

Цената покрива:

Авионски превоз на наведената релација Софија - Катанија - Софија (Wizz air)
Пратител на патувањето и локален водич во Сицилија со долгогодишно и професионално искуство според програмата, Oрганизација и водство на патувањето
Сместување во хотел со 3* во Катанија на база 3 ВВ (ноќевање со појадок)
Организиран автобуски трансфер: Скопје - Софија - Скопје

Цената Не покрива?

 • Аеродромски такси во износ од 2.000,00 денари
 • Туристичка такса 1.5 € / дневно, плаќање на рецепција
 • Етна и Таормина 30 €
 • Вленици за културно-историски споменици
 • Патничко осигурување

Pin It on Pinterest