Москва и Санкт Петербург

Москва и Санкт Петербург се рангираат меѓу "класиците" на европските метрополи. Посетата на овие два града ќе ви ги открие спротивностите и разновидноста на Русија. Москва е несомнено срцето на земјата, космополитски град чие значење со векови се поврзува со  Кремљ. А главниот град на Петар Велики е сосема поинаков - од самиот почеток на Санкт Петербург тука работат мајстори и уметници од Западна Европа, поради што градот сé уште има европска атмосфера. 

Термин 22.05.-28.05.2020

 ЦЕНA ПО ЛИЦЕ:1,160 € (71.920,00 мкд)                 

Општи напомени

*Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

*Цената е пресметана на минимум 20 лица(авионска) или 45 (автобуска)и доколку не се оствари минималниот број на патнициорганизаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и за факултативите

*Резервација се прави со уплата на 50% од вкупнот износ на аранжманот и копија од валидна патна исправа (аконтацијата е неповратна во случај на отказ од страна на патникот)

*Плаќањето е во денарска противвредност по курс 62 денари 

*Пасошот треба да важи минимум  6 месеци по завршување на патувањето

*Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

 За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици

*Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето

*Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот да ја намали или зголеми цената   во случај на промена  (авионски билет,туристчка такса,аеродромска такса,копнен сообраќај , додатен багаж ) или цената на сместувањето

* Сместување на патниците е според правилата на хотелот дадени во моментот на расположливи капацитети

 *Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите

*5 дена пред започнување на аранжманот агенцијата ќе ги потврди информациите за времето и местото

*Доплата за одбирање на ред на седење во автобус +10€  , дополнително седиште во автобус +45€

 *Агенцијата овозможува плаќање секој месец од 0-36 рати без камата, кредитни картици,вирманско плаќање,готовинско плаќање

*Секоја програма е е креирана со посебни услови

*Побарајте патничко осигурување во агенција

*Важат Општите услови на Т.А Камелија Турс-Туроператор со Лиценца-А членка на СКТМ

Организатор на ова патување е Камелија Турс:  Трошоците за подготовка и организација на патувањето со број на полиси АД ОСИГУРИТЕЛНА ПОЛИСА СКОПЈЕ  (Полиса бр. 130030006717) и (Класа 13 Општа одговорност и Тарифа 27 Туристички агенции

Факултативите задолжително се резервираaт во агенцијата при самата уплата по избор!

Напомени

Важно :Локалниот водич или пратителот на патувањето има право да го отстрани патникот или да направи промена во редослед поради (непотчитување на правилата на агенцијата, за предупредување,непочитување на саатнините закажана однапред од страна на аенцијата и локалниот водич)    

*Понудените факултативи може да се организираат со јавен превоз од страна  на пратителот на групата

 

 

 

Слични Понуди

Програма

1
1 ден / 22.05. Скопје-Москва
  Состанок на групата на аеродромот во Скопје . Полетување и пристигнување во Москва. Организиран трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање.
2
2 ден / 23.05. Москва (разглед на градот)
  Појадок .Заминување на разглед на градот со локален туристички водич. Москва е главен град на Руската Федерација и претставува уникатен сет на стари ремек-дела на архитектурата и модерни високо-технолошки згради. За само неколку часа, ќе имате преглед на неговите главни обележја, како што се Црвениот плоштад, Кремљ (поранешна резиденција на руските цареви.), Паркот на победата, Белата куќа, катедралата Христос-Спасител, платформата за набљудување на ридовите Спароу, итн. Ломоносовиот универзитет и многу повеќе! Тоа е интересен и ефикасен вовед со запознавање на најголемиот град во Европа. Факултативна посета на Измаиловиот Кремлин пријатно место со пријатна атмосфера тој е единствен автентичен комплекс кој комбинира музеи (музеј на вотка, леб, чоколада, руски играчки), ликовни работилници, маркети и различни можности за забава. Архитектурата на самиот центар заслужува посебно внимание кој е многу шарен, а на територијата има автентични дрвени згради во традиционален руски стил. Покрај тоа, тоа е совршено место за купување на традиционални сувенири. Вечерната прошетка во Москва продолжува со посета на најпознатото московско метро кое се смета за едно од најубавите во светот.Претставува огромен музеј на подземни палати со импресивни ентериери, статуи и релјефи, монументални и украсни композиции (слики, мозаици, витраж и сликарство) и бројни лавиринти. За време на турнејата ќе ги посетите највпечатливите станици како Комсомолска, Курскаја, Киевскаја и други, со искусниот водич кој ќе ви донесе целосен увид во нивната фасцинантна историјаПодоцна заминување на посета на улицата Арбат и е една од најстарите улици во Москва. Првично беше дел од важен трговски пат и беше дом на голем број занаетчии. Во 18 век Арбат стана едно од најпрестижните области за живеење во Москва, а потоа и место за живеење на интелектуалците и уметниците.Враќање во хотел.Ноќевање.
3
3 ден / 24.05. Москва
  Појадок. По појадокот заминуваме на организиран излет до Сергиевиот Посад (оддалечен 70 км од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комлекси, центар на руското православие и поранешна резиденција на рускиот патријарх. Разгледување на Сергиевата Лавра, бисер на руската уметност и архитектура..Слободно време.Враќање во хотел.Ноќевање.
4
4 ден / 25.05. Москва-Санкт Петербург (разглед на градот)
  Појадок. По појадокот трансфер до железничката станица и организиран превоз со модерен брз воз Сапсан на релација Москва-Санкт Петербург (2 класа). Пристигнување во Санкт Петербург и заминуваме на разглед на градот со локален водич,. За време на турнејата, ќе бидете однесени до најскапоцените споменици на богатата историја на градот и оригинална архитектура, внимателно зачувани како светско културно наследство. Ќе бидете во можност да слушнете неверојатни приказни и да фотографирате убави фотографии од главните архитектонски и историски места како проспектот Невски, Казанската катедрала, Зимската палата, островот Василиески, катедралата Свети Исак, тврдината Петар и Павле, плоштадот на Сенатот. 3-часовната турнеја ќе ви овозможи да добиете краток, но светол впечаток за Санкт Петербург. Се упатуваме на организирано крстарење со брод по реката Нева, со восхитувачки глетки кон архитектурата на градот Сместување во хотелот.Ноќевање
5
5 ден / 26.05. Санкт Петербург
  Појадок. По појадокот организирана посета на Ермитраж еден од најголемите светски музеи на уметноста и културата Тешко е да се замисли патување во Санкт Петербург, без да се посети еден од најпознатите музеи во светот - Државниот Ермитаж. Неговата бесценета колекција зафаќа 5 историски градби од кои Зимската палата - некогашната резиденција на руското кралско семејство - е најзабележителна. Неговите простории, украсени со мермер и злато, обезбедуваат убава позадина за богатствата на Ермитаж. Можеби ве изненади што знаете дека колекцијата на овој уникатен музеј содржи над 3 милиони изложби, вклучувајќи слики на Леонардо да Винчи и Рафаел и други познати уметници; сепак, колекциите на египетската, ориенталната и античката грчка уметност не треба да се пропуштат исто така. Вие ќе бидете буквално презаситени од убавината на музејот и никогаш нема да го заборавите ова прекрасно и легендарно место. Во попладневните часови заминуваме на организирана посета на Фаберже музејот .Овој приватен музеј, сместен на бреговите на реката Фонтанка, може да се пофали со една од најбогатите и најголеми збирки уметнички дела од познатиот Питер Карл Фаберже. Музејот прикажува неколку оригинални велигденски јајца направени од скапоцени метали и скапоцени камења за царското семејство, како и колекцијата на прибор за јадење, слики и руски икони.Враќање во хотел. Ноќевање.
6
6 ден / 27.05. Санкт Петербург
  Појадок. По појадокот заминуваме на организирана посета на Петергоф. Сместено на јужниот брег на Финскиот Залив, на 34 километри од Санкт Петербург, спектакуларниот Петергоф привлекува илјадници туристи со своите паркови, палати и, главно, фонтани. Меѓу приградските паркови, Петергоф е веројатно најпознат по своите фонтани и затоа често се споредува со Версај. Петергоф е исто така дом на неколку палати со Големата палата како главно обележје. Ќе ги видите салите, украсени со злато, мермер и бројни огледала. Убавината на Петергоф и нејзините прекрасни фонтани и палати не остави никој рамнодушен и веројатно нема да бидете исклучок.Подоцна заминуваме на организирана посета на летната палата Пушкин -срцето на Царско Село - еден од најживописните паркови меѓу поранешните резиденции на руските императори. Тука може да ја почувствувате атмосферата на Кралскиот начин на живот во целата нејзина величественост. Тешко е да се поверува дека скоро сè што е во внатрешноста на палатата е резултат на внимателното обновување, кое е завршено пред само 8 години. Деновиве легендарната Килибарна просторија, каде што оваа скапоцена смола ги покриваше lsидовите во прекрасен и сјаен стил, како и зрачните ентериери конечно го вратија својот поранешен сјај, откако претрпеа сериозни штети за време на Втората светска војна. Денес туристи од целиот свет доаѓаат во Пушкин за да го видат прекрасниот парк и палатата на Катерина, дефинитивно една од најимпресивните белези на секоја посета на Санкт Петербург.Ноќевање.
7
7 ден / 28.05. Санкт Петербург-Скопје
  Појадок. По појадокот слободно време и трансфер до аеродромот во Санкт Петербург.Лет за Скопје .Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Цената покрива:

Авионски превоз на релацијата Скопје – Москва и Санкт Петербург-Скопје со вклучени аеродромски такси
Рачен багаж (ташна и 1 торба/куфер со максимални димензии 40×23×55 см до 8 кг)
Организација и реализација на аранжманот и придружник на патувањето
Сместување во Хотел 4* во Санкт Петербург на база 3 ноќевања со појадок
Oрганизирани посети: Измаилово Кремлин, Kремљ, Метро тура ,Улицата Арбат,Сергиев Посад , Крстарење со брод по реката Нева,Ермитаж,Фаберже музјеот,Петергоф, Царско Село Пушкин (вклучени влезници, превоз и локален водич)
Трансфер во Москва од аеродромот до хотелот
Сместување во Хотел 4* во Москва на база 3 ноќевања со појадок
Организирани разгледи со локален водич на Санкт Петербург и Москва
Трансфер во Санкт Петербург од хотелот до аеродромот
Превоз со брз воз од Москва до Санкт Петербург со организиран превоз до железничките станици

Цената Не покрива?

 • Чекиран багаж до 23 кг
 • Индивидуални трошоци
 • Доплата за еднокреветна соба 300€
 • Патничко-здравствено осигурување

Pin It on Pinterest