Атина

Атина – град посветен на божицата Атина, по која го добил името, која е  и негова заштитничка.За историјата на човештвото е значајна, бидејќи тука се поставени темелите на парламентарната демократија и слободните избори. Но сепак, прва асоцијација при спомнувањето на Атина е Акропол со Партенон, како најголем и најзначаен храм кој доминира со Атина две и пол илјади години. Град на историја но и престолнина за добар провод. Атина е секогаш доживување, посебно во ноќните часови. Затоа ви ја нудиме можноста да ја почувствувате магијата на  грчката престолнина, што ќе го направи вашиот престој незаборавен.

 Термин 06.03 - 10.03.2020.

ПРОМО ЦЕНА: 135 € ( 8.370,00 мкд)  ДО 28.01.2020

ЦЕНA ПО ЛИЦЕ: 150 € (9.300,00 мкд)

Општи напомени:

·  Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

·  Цената е пресметана на минимум 20 лица (авионска) или 45 (автобуска) и доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и за факултативите

·  Резервација се прави со уплата на 50% од вкупнот износ на аранжманот и копија од валидна патна исправа (аконтацијата е неповратна во случај на отказ од страна на патникот)

·  Плаќањето е во денарска противвредност по курс 62 денари 

·  Пасошот треба да важи минимум  6 месеци по завршување на патувањето

·  Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

·  За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици

·  Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето

·  Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот да ја намали/зголеми цената   во случај на промена  (авионски билет, туристчка такса, аеродромска такса, копнен сообраќај, додатен багаж ) или цената на сместувањето

·  Сместување на патниците е според правилата на хотелот дадени во моментот на расположливи капацитети

·   Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите

·  5 дена пред започнување на аранжманот агенцијата ќе ги потврди информациите за времето и местото

·  Доплата за одбирање на ред на седење во автобус +10 €  , дополнително седиште во автобус +45 €

·  Агенцијата овозможува плаќање секој месец од 0-36 рати без камата, кредитни картици, вирманско плаќање, готовинско плаќање

·  Секоја програма е креирана со посебни услови

·  Побарајте патничко осигурување во агенција

·  Важат Општите услови на Т.А Камелија Турс-Туроператор со Лиценца-А членка на СКТМ

·  Организатор на ова патување е Камелија Турс:  Трошоците за подготовка и организација на патувањето со број на полиси АД ОСИГУРИТЕЛНА ПОЛИСА СКОПЈЕ  (Полиса бр. 130030006717) и (Класа 13 Општа одговорност и Тарифа 27 Туристички агенции

 

             Факултативите задолжително се резервираaт во агенцијата при самата уплата по избор!

Напомени

Важно :Локалниот водич или пратителот на патувањето има право да го отстрани патникот или да направи промена во редослед поради (непотчитување на правилата на агенцијата, за предупредување, непочитување на саатнините закажана однапред од страна на аенцијата и локалниот водич)    

*Понудените факултативи може да се организираат со јавен превоз од страна на пратителот на групата

 

Слични Понуди

Програма

1
1 Ден / 06.03. Скопје - Атина
  Состанок на групата во 21:00 часот од Скопје. Поаѓање кон Атина. Ноќно патување преку граничниот премин Богородица. Попатни паузи за одмор и царински формалности.
2
2 Ден / 07.03. Атина
  Пристигнување во утринските часови во Атина-центар на културата и уметноста во период кога повеќето европски градови не постојат. Факултативен панорамски разглед: Храмот на Зевс, стадионот на Панатанаикос – каде се одржани првите модерни олимписки игри во 1896 година, Кралската градина, црквата Св.Павле, Собранието, градските плоштади Омонија и Синтагма, трите неокласични згради: колеџот, универзитетот и националната библиотека се само дел од убавината на денешната Атина. Разгледот завршува со посета на бисерите на Атина - древниот Акропол со храмовите посветени на Божицата Ника-Партенон и Еретеон. Сместување во хотел. Можност за факултативна вечера во таверна. Ноќевање.
3
3 Ден / 08.03. Атина - Пелопонез – Атина
  Појадок. Факултативен излет на Пелопонез, областа Арголида и посета на: Коринтскиот канал (ги поврзува Егејското и Јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), гратчето Нафплион (поранешна престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон). Потоа време за одмор со можност за ручек во локална таверна, можност за посета на работилница-за производство на сувенири од порцелан и керамика. Враќање во Атина во вечерните часови. Слободна вечер за индивидуални активности. Ноќевање.
4
4 Ден / 09.03. Атина - Пиреја - Сунион - Глифада - Ск опје
  Појадок. По појадокот напуштање на хотелот. Факултативен полудневен излет до Пиреја - најголемото пристаниште во Грција, на западниот брег на полуостровот со бројни познати туристички места и најужниот врв на Балканскиот полуостров- р`тот Сунион, на кој се наоѓаат остатоци од храмот посветен на богот на морето Посејдон. На враќање во Атина, застанување во Глифада. Заминување кон Скопје во вечерни часови. Ноќно возење со попатни паузи поради царински формалности.
5
5 Ден / 10.03. Скопје
  Пристигнување во Скопје во предпладневните часови.

Цената покрива:

Пратител од агенцијата за време на целото патување и организација и водство од страна на агенцијата
Хотелско сместување во 1/2 соби во Атина на база 2 ноќевања со појадок;
Превоз со автобус на наведената релација;

Цената Не покрива?

 • Разглед на Атина со локален туристички водич центар - 15 €;
 • Полудневен излет до Пиреја - Сунион - Глифада - 20 €;
 • Факултативен излет на Пелопонез 35 €, не се вклучени влезници за театрот во Епидариус и Микена;
 • Вечера во таверна - 40 €;
 • Туристичка такса
 • Патничко – здраствено осигурување 5 € (до 65 години)

Pin It on Pinterest