Мароко

 Кралството Мароко се наоѓа на северозападниот дел на африканскиот континент, во регионот познат како Магреб, на бреговите на Атлантскиот Океан и Средоземното Море. Мароко станала независна монархија во 1956 година, а една година подоцна султанот Мухамед се прогласил за крал. Земја со богата историја, од која исламистичките војски тргнале да го освојат Иберскиот Полуостров, каде античките Берберски народи се мешале со Арапски и Француски новодојденци. Во Мароко се и империјалните градови Фез, Мекнес, Маракеш и Рабат, со различни бои и архитектура, како и различноста на нивните жители . Постојат различни бои низ целото кралство, полни со прекрасни сцени и волшебни приказни. Ако сè уште има земја во современиот свет од бајките на Шехерезада, тоа е секако Мароко. Најголемиот град Казабланка и Тангиер исто така магично го привлекуваат вниманието на многу туристи кои ја посетуваат оваа земја. Патување во земјата од бајките што го воодушевува секој посетител.

 

 

ХОТЕЛ 4 *

ПЕРИОД на ПАТУВАЊЕ

30.12.2019  - 06.01.2020

ПЕРИОД на ПРЕСТОЈ

30.12.2019 - 05.01.2020

УСЛУГИ

5 НВ + 1 ВВ

НОЌЕВАЊЕ / ДЕНОВИ

6 Н / 8 Д

Цена по лице во 1/2  соба за резервации до: 28.10.2019

1275 € / 79.050мкд

Цена по лице во 1/2 Соба 

1395 € / 86.490мкд

Попуст за трето возрасно лице

-50 € / -3100мкд

Доплатаза 1/1 Соба

150€ /9.300 мкд

 

Забелешки:

• Минимален број на патници набаза на кој е калкулирана цената на аранжманот, изнесува 15.

• За резервации потребен е аванс од минимум 40% од вкупнот износ на аранжманот.

• Целосна уплата, најдоцна дваесет (20) дена пред започнување на аранжманот.

• Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.

• Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот  (авионските билети, аеродромски такси), да ја промени и цената на аранжманот.

• Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот или да ја корегира цената на аранжманот како и цените на факултативните излети. 

• Организаторот го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.

 

Слични Понуди

Програма

1
30.12.2019 СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ - КАЗАБЛАНКА:
  Состанок на патниците нa аеродромот „Скопје“ во 08:00 часот. Полетување за Истанбул во 10:10 часот со лет PC352. Пристигнување во Истанбул во 13:35 часот. Полетување за Казабланка во 20:15 часот со лет PC651. Пристигнување на аеродромот Мохамед во Казабланка во 23:20. Пречек од партнеот од Мароко и трансфер до хотелот. Ноќевање.
2
31.12.2019 КАЗАБЛАНКА - РАБАТ (94 км):
  После појадокот со спакуван багаж, тура низ Казабланка, деловниот главен град на кралството, посета на плоштадот Мохамед, плоштадот на Обединетите нации, квартот Хабсус, Кралската палата, резидентската област на Анфа и прекрасната џамија Хасан Втори и AinDiab Corniche наредени со базени и гастрономски ресторани. По ручекот заминување за Рабат, административниот главен град на Мароко. Откријте го „Империјал Гарден Сити“ со неговите главни споменици: градината Одејас, Хасан кула и Мавзолејот. Ќе ги видите и sидините на Мехуар кои ја опкружуваат Кралската палата. Сметување во хотел во Рабaт. Вечера. Ноќевање.

3
01.01.2020 РАБАТ - МЕКНЕС - ВОЛУБИЛИС - ФЕС (207 км):
  По појадокот, со спакуван багаж продолжуваме со програмата за Фес преку Мекнес, каде започнуваме со разгледување низ Мекнес, наречено „Марокански Версај“, која е основана на крајот на 17 век од Мулај Исмаил, современик на Луј XIV. Дополнително разгледување вклучува и Баб Ел Мансур, која се смета за најубавата порта во Мароко. Можност за ручек во локален ресторан. Потоа продолжуваме со посета на римските урнатини на Волубилис на неколку километри од Мекнес. Продолжуваме до Фес. Вечера и Ноќевање.
4
02.01.2020 ФЕС:
  После појадокот, целиот ден е посветен на откривање на ФЕС, посета на средновековната Медина. Ќе ги истражуваме и познатите пазари каде занаетчиите сè уште работат со вековната ориентална традиција. Слободно време за ручек и потоа разгледот попладне. Препорачуваме – Еврејскиот кварт, Медина, Bou Inania Madrasa, Плоштад от Неџарин итн. Враќање во хотел. Вечера и Ноќевање.

5
03.01.2020 ФЕС - БЕНИ МЕЛАЛ - МАРАКЕШ (480 км):
  По појадокот, со спакуван багаж, заминуваме за Бени Мелал, поминувајки покрај Азру, Берберско село, познато по занаетчиските изработки, како резба од дрво и килими. Пристигнување во Маракеш. Вечера и Ноќевање.

6
04.01.2020 МАРАКЕШ:
  По појадокот, целиот ден ќе биде посветен на разгледување на Маракеш, основан од Алморавидес на крајот на 11 век. Маракеш е сместен во бујна оаза во подножјето на снежните планини Атлас. Ќе ги посетиме познатите градини Менара, џамијата Кутубија и палатата Бахија. Слободно време за ручек и продолжуваме со разглед на Медина и познатиот плоштад Јамаа Ел Фна. Враќање во хотел. Вечера и Ноќевање.
7
05.01.2020 МАРАКЕШ - КАЗАБЛАНКА (240 км)
  После појадокот, трансфер во Казабланка. Слободно време, пауза за ручек во ресторан на крајбрежјето на Казабланка. Слободно попладне, препорачуваме шопинг во Marocco Mall. Tрансфер до аеродромот во Казабланка околу 20 часот, за повратен лет.

8
06.01.2020 КАЗАБЛАНКА - ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ:
  Лет кон Истанбул PC652 во 00:20. Пристигнување во Истанбул во 07:00. Лет за Скопје со лет PC 351 во 10:00, пристигнување во Скопје во 09:30 часот

Цената покрива:

Авионски превоз Скопје – Казабланка– Скопје, со вклучени аеродромски такси
Лиценциран локален водич на англиски јазик
6 ноќевања во Хотели со 4* (5 полупансиони + 1 ноќевање со појадок)
Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром
Техничко водство / Пратител на групата, доколку групата е над 15 патници
Вклучени разгледи и влезници според програмата

Цената Не покрива?

 • Влезна виза за Мароко (се вади во Софија, информации и цена во Агенција);
 • Опционално доплата за новогодишна вечера
 • Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети
 • Бакшиши за локалните возачи и водичи

Pin It on Pinterest