Будимпешта

Будимпешта е главен град на Унгарија и нејзин основен политички, културен, трговски, индустриски и транспортен центар. Будимпешта е единствениот град кој ги зафаќа двата брега на Дунав со спојување на 17 ноември 1873 год на десниот (западен) брег Будим и левиот (источен) брег Пешта.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ - 109 € (6.758 ден.)

 ОПШТИ НАПОМЕНИ:

·  Резервација се прави со уплата на 30% од вкупнот износ на аранжманот

·  Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот

·  Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд

·  За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника

·  За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот

·  Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот

·  Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот

·  Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите

·  За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата

·  Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата

·  Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл. 

За оваа програма важат општите услови за патување на СКТМ и Т.А. Камелија Турс

 

Слични Понуди

Програма

1
СКОПЈЕ - БУДИМПЕШТА
  Состанок со групата на Дрво Декор 16:00 часот, поаѓање во 16:30 часот. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.
2
БУДИМПЕШТА
  Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Факултативен разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел. Слободно време. Враќање во хотел. Ноќевање.
3
БУДИМПЕШТА –СЕНТ АНДРЕА-БУДИМПЕШТА
  Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и се упатуваме на прошетка до живописното гратче Сент Андреа (факултативно), во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Враќање назад во Будимпешта. Слободно време индивидуални активности. Вечерта крстарење со брод по Дунав (факултативно).Ноќевање.
4
БУДИМПЕШТА – СКОПЈЕ
  Појадок. По појадокот факултативно заминуваме за посета на OUTLET SHOPING CENTER PREMIER Слободно време. По договор со представникот, поаѓање за Скопје. Ноќно патување преку Србија, со попатни паузи за одмор и царински формалности.
5
СКОПЈЕ
  Пристигнување во Скопје во утринските часови.

Цената покрива:

Професионален туристички придружник од агенцијата и организација и реализација на аранжманот.
Сместување во хотел 3* во Будимпешта на база 2 ноќевања со појадок;
Превоз со туристички автобус на дадените дестинации;

Цената Не покрива?

 • Разглед на Будимпешта со локален водич - 10 евра;
 • Крстарење со брод по Дунав - 15 евра;
 • Посета на Сент Андреа - 10 евра:
 • Влезници за музеите и културно - историските споменици;
 • Задолжително патничко - здравствено осигурување;
 • Доплата за еднокреветна соба.
 • Туристичка такса

Pin It on Pinterest