Виена

Виена, царски град и една од најстарите метрополи во Европа, беше главен град на Австриското Царство и Австроунгарската монархија, кога и го достигнува својот зенит кон крајот на 19.век…омилена дестинација на милиони туристи од целиот свет, најповеќе благодарејќи на многубројните културно-историски споменици, палати и разновидната културна понуда. Виена е и музичка светска престолнина, во која живееле и твореле најпознатите композитори : Хајдн, Моцарт, Бетовен…меѓу многубројните атракции посебно место завземаат Виенската Опера, дворецот Шенбрун, Хофбург, катедралата Св.Стефан, забавниот парк Пратер. Виена неколку години наназад е гласана за град со најдобар квалитет на живеење.

 Цената на аранжманот изнесува: 175€

ОПШТИ НАПОМЕНИ:

·  Резервација се прави со уплата на 30% од вкупнот износ на аранжманот

·  Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот

·  Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд

·  За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника

·  За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот

·  Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот

·  Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот

·  Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите

·  За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата

·  Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата

 ·  Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл. 

За оваа програма важат општите услови за патување на СКТМ и Т.А. Камелија Турс

Програма

1
29.12.2019
  Состанок со групата во 16.30 ч. На Дрво Декор и поаѓање за Виена во 17:00ч. Ноќно патување преку Србија и Унгарија со попатни паузи за одмор и други царински формалности.
2
30.12.2019
  Пристигнување во Виена. Разглед на градот со локален водич: плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, палатата Белведере, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург… Во попладневните часови и сместување во хотел. Слободно попладне за одмор. Вечерта трансфер со автобус до центарот на Виена. Слободно време за индивидуални прошетки и уживање во предновогодишната атмосфера низ украсените улици на Виена. Враќање во хотел. Ноќевање
3
31.12.2019
  Појадок. По појадокот слободно време за индивидуална прошетка во центарот на Виена. Напуштање на хотелот и трансфер со автобус до дворецот „Шенбрун“ (факултативна посета) со локален водич – (дворецот Шенбрун е позната летна Хабзбуршка резиденција, кој е изграден 1700 г. Палатата и паркот кој го опкружуваат говорат за животот на многу познати личности меѓу кои: Марија Антоанета, Моцарт, Наполеон и кралот Франц Јосиф). Факултативна посета на Пратер. Враќање во хотел и слободно време за одмор и подготовки за дочекот на Новата Година. Вечерта трансфер со автобус до центарот на Виена за Прослава на Нова 2020 Година – плоштад РАТХАУС (Rathaus Wien). Враќање во хотел во договорено време. Ноќевање
4
01.01.2020
  Појадок. По појадокот, одјава од хотелот и заминување кон центарот на Виена кеде ќе имате можност да го следите Новогодишниот концерт на видео бим. Незаборавно доживување со концерт на Виенската филхармонија чија музика ќе ве натера да заиграте валцер и да се напиете традиционално греано вино. Во попладневните часови поаѓање за Братислава главниот град на Словачка. Несекојдневно патување меѓу двата најблиски главни града во Европа. Живописниот стар град, Михалска Порта, Стариот плоштад, прекрасниот Братиславски дворец, лоциран на ридот. Во вечерните часови поаѓање за Скопје, патување преку Србија со попатни паузи за одмор.
5
02.01.2020
  Пристигнување во Северна Македонија во раните утрински часови.

Цената покрива:

Oрганизација и водство на патувањето со пратител од агенцијата
Разглед на Виена со локален водич
Сместување во хотел со 3*на база 2 НП
Превоз со високо туристички автобус (A/C;TV;DVD;CD)

Цената Не покрива?

 • Schönbrunn без влезница 10€
 • Пратер без влезница 5€
 • Братислава 5€
 • Индивидуални екскурзии и дополнителни индивидуални барања и трошоци
 • Доплата за 1/1 соба
 • Осигурување 5 € ( до 65 години)

Pin It on Pinterest