Слични Понуди

Програма

1
1.Ден 05.09.2019 (петок) СКОПЈЕ – ЕВИА
    Тргнување од Скопје во 22:30 часот од Дрво Декор. Патување кон Грција со кратки попатни застанувања за одмор.
2
2 Ден 06.09.2019 (петок) СКОПЈЕ – ЕВИА
    Во утринските часови пристигнување во местото Глифа. Качување на траект. Возењето трае 30 минути. Симнување во местото Agiokampos. Продолжување на патувањето за Edipsos. Сместување на групата во апартмани. Запознавање со местото. Слободно време. Ноќевање .
3
3 Ден 07.09.2019 (сабота) ЕВИА – Разглед на островот – Едипсос, Св.Давид, Лихадонисја
    Појадок. Можност за факултативна посета на Манастирот Св. Давид, кој е четврти по значење на манастирите во цела Грција, после манастирите на Света Гора, Метеорите и манастирот Свети Јован Руски. Преподобниот Давид го основал манастирот во 16 век, кој сега го носи неговото име, на рушевините на претходната црква која ја уништиле турците после напуштањето на Евиа. Свети Давид, заштитникот на островот Евиа, познат е по своите исцелителски и пророчки способности. Го оставил зад себе манастирот чија црква е посветена на Преображенито, која секојдневно прима голем број на верници од цела Европа. Попатна пауза за ручек. Кога станува збор за екскурзии на Евија, можеби најинтересно е тоа што им нуди на туристите можност да се запознаат со познатите вулкански острови Лихадонисја, за кои честопати можат да се слушне изразот грчките Сејшели. Она што е особено интересно за овие острови, што се создале од природна сила по ерупцијата на вулкан и се смета за своевиден рај на земјата, пред се поради тоа што биле населени во минатото, но денес тие немаат жители и се познати како посебна атракција за туристите. Враќање во Едипсос. Можност за факултативна организирана Грчка вечер со храна, пијалок и танци Ноќевање 2
4
4 Ден 08.09.2019 (недела) Скијатос
    Појадок. Факултативно (20 Еур) Ве водиме на една од најпопуларните екскурзии на Евија, не се сомневаме дека вашиот избор ќе биде поврзан со екскурзија на островот Скијатос, и на кој ќе ве однесе брод од Пефки за само околу 90 минути возење. Додека сте на Скијатос, исто така ќе ја посетите познатата плажа Кукунари. Имате можност да останете во главниот град на островот и на наведената плажа, по три часа, така што дефинитивно ќе имате време да ги откриете многуте магии на овие интересни локации. Она што ја прави плажата Кукунари посебно е бојата на песокта што е исклучителна, но исто така и тиркизното сино море, карипско сино. Во непосредна близина на оваа плажа е исто така познатата плажа Амбелакија, а на спротивната страна има уште една многу убава плажа, позната како Марата. Во главниот град на островот Скиатос, можно е да се купи сè што сака вашето срце, но имајте на ум дека тоа е дестинација што вреди нешто поскапо, па така цените секако се поскапи од Евија, на пример. Но, сите наши туристи кои беа среќни да го посетат овој фантастичен остров, се согласуваат дека вреди да се посети во секој поглед. Враќање во Едипсос. Ноќевање 3.
5
5 Ден 09.09.2019 (понеделник) ЕДИПСОС – СКОПЈЕ
    Појадок. Слободно претпладне. Можност за користење на хотелскиот базен или плажите со минерална вода во морето. Напуштање на хотелот. Преку Agiokampos, со траект до Глифа. Во вечерните часови пристигнување во Скопје.

Цената покрива:

Цената Не покрива?

Pin It on Pinterest