Будва -Острог

Будва е приморски град во Црна Гора. Градот е центар е на општината Будва и има околу 10.000 жители. Брегот околу Будва, наречен Будванска ривиера е центарот на туризмот во Црна Гора и е добро познат по неговите песочни плажи, богат ноќен живот и прекрасни градби во стилот на средоземноморската архитектура.Будва е град стар околу 2.500 години, што го прави еден од најстарите населени места на брегот на Јадранското Море.Има огромен број археолошки докази за тоа дека Будва е една од најстарите урбани населби на јадранското приморје, додека бројни пишани сведоштва кажуваат дека постои од V век п.н.е. Една легенда кажува дека Будва била создадена од Феникиецот Кадм кој нашол засолниште на ова место за него и неговата жена Хармонија.Туристичката содржина на ова летувалиште е збогатено со традиционални културни, забавни и модни манифестации. Преубавиот стар град, опкружен со ѕидини, храбро зачекорил во морето. Тесните, со камен поплочени улици се слеваат во преубавите малечки градски плоштади. Во непосредна близина се наоѓаат и луксузните будвански хотели.

Манастирот во кој што почива Свети Василиј Острошки е место на кое што многу верници успеаа да го пронајдат и својот спас...Манастирот Острог во текот на целата година е најпосетено светилиште во Црна Гора, а после Христовиот гроб и Светата гора, ова е третото најпосетено светилиште во христијанскиот свет. Причината за тоа се бројните чуда кои што се случуваат во ова карпесто црквено здание. Од тие безбројни исцеленија мал број е запишан и објавен пред минатата светска војна. Манастирот Острог се смета дека претставува вистинско место за одмор на душата и пронаоѓање на Бога во себе си. Дури и самиот пат и пристапот до ова свето место претставува вистински предизвик.

-За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници. 

-Пасошот треба да има важност од 3 - 6 месеци.

-Патникот е должен да го провери својата патна исправа како и дали му е потребна виза за патување.

-Локалниот водич ќе ги координира патниците за да ги следат следат неговите насоки, а тие ќе треба да се придржуваат кон истите и да ги почитуваат саатнините пред секоја посета на локалитетите (бидејќи се резревирани и закажани однапред) со цел програмата да се реализира.

 

Слични Понуди

Програма

1
СКОПЈЕ-БУДВА
    Состанок на групата во 14.00 часот кај паркингот на Дрводекор и поаѓање за Црна Гора. Се патува преку Косово и Албанија со попатни паузи за царински формалности и одмор. Пристигнување во Црна Гора (Будва) во вечерните часови. Сместување. Ноќевање.
2
БУДВА-ОСТРОГ -БУДВА
    Појадок. Во 09.00 часот поаѓање за Острог. Посета на манастирот кој датира од 17 век, основан од Василие Острошки. Се посетуваат Горниот Манастир, Долниот Манастир и црквата која се наоѓа помеѓу Горниот и Долниот Манастир. Враќање во Будва. Попладнето слободно време за прошетка по кејот на познатата Словенска плажа, со посета на стариот град, цитаделата, бројните кафулиња и ресторани.Слободно време за индивидуални активности . Ноќевање.
3
БУДВА-СКОПЈЕ
    Појадок. Слободно време за прошетка и индивидуални активности во Будва. Во попладневните часови поаѓање за Македонија. Се патува преку Албанија и Косово. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.:

Цената покрива:

Организација и реализација на патувањето со придружник
Посета на Острог
2 ноќевања со појадок во Будва во Вила Монте Рио
Превоз на релација Скопје-Црна Гора -Скопје

Цената Не покрива?

  • Туристичка такса во Црна Гора 1 евро во вилата
  • Патничко-здравствено осигурување
  • Индивидуални трошоци

Pin It on Pinterest