Атина-Миконос-Санторини-Иос

 

АТИНА-ГРАД ПОСВЕТЕН НА БОЖИЦАТА АТИНА, ПО КОЈА ГО ДОБИЛ ИМЕТО, КОЈА Е И НЕГОВА ЗАШТИТНИЧКА. ЗА ИСТОРИЈАТА НА ЧОВЕШТВОТО Е ЗНАЧАЈНА, БИДЕЈЌИ ТУКА СЕ ПОСТАВЕНИ ТЕМЕЛИТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНАТА ДЕМОКРАТИЈА И СЛОБОДНИТЕ ИЗБОРИ. НО СЕПАК, ПРВА АСОЦИЈАЦИЈА ПРИ СПОМЕНУВАЊЕТО НА АТИНА Е АКРОПОЛ СО ПАРТЕНОН, КАКО И НАЈГОЛЕМ И НАЈЗНАЧАЕН ХРАМ КОЈ ДОМИНИРА СО АТИНА ДВЕ ИПОЛ ИЛЈАДИ ГОДИНИ . ГРАД НА ИСТОРИЈА НО И ПРЕСТОЛНИНА ЗА ДОБАР ПРОВОД. АТИНА Е СЕКОГАШ ДОЖИВУВАЊЕ, ПОСЕБНО ВО НОЌНИТЕ ЧАСОВИ. ЗАТОА ВИ ЈА НУДИМЕ МОЖНОСТА ДА ЈА ПОЧУСТВУВАТЕ МАГИЈАТА НА ГРЧКАТА ПРЕСТОЛНИНА, ШТО ЌЕ ГО НАПРАВИ ВАШИОТ ПРЕСТОЈ НЕЗАБОРАВЕН.

 

МИКОНОС- ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ЗАБАВАТА,УБАВИТЕ ПЕСОЧНИ ПЛАЖИ ,ТИРКИЗНАТА БОЈА НА МОРЕТО ИЛИ ОСТРОВ КОЈ Е НА ВРВОТ ОД ПОСАКУВАНИТЕ ТОП  ДЕСТИНАЦИИ ЗА ЛУГЕТО ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ.ЛОЦИРАН НА КИКЛАДСКИОТ АРХИПЕЛАГ.ТОА Е ЕДИНСТВЕН ОСТРОВ НА КИКЛАДИТЕ КОЈ УСПЕВА СО ТЕКОТ НА ВРЕМЕТО ДА ПРИВЛЕЧЕ СЕ ПОВЕЌЕ И ПОВЕЌЕ ПОСЕТИТЕЛИ.МИКОНОС ПРИВЛЕКУВА СЛАВНИ ДИСК ЏОКЕИ ВО КЛУБОВИТЕ И БАРОВИТЕ НА ОСТРОВОТ И КОТИРА ВИСОКО МЕЃУ ВОДЕЧКИТЕ ДЕСТИНАЦИИ ЗА ЗАБАВА НА МЕДИТЕРАНОТ И ВО ЕВРОПА.ПЛАЖИТЕ:ОРНОС,КОРФОС,ПСАРУ,ПАРАГА,ПАРАДАЈС,СУПЕР ПАРАДАЈС,ПАНОРМОС СЕ САМО ДЕЛ ОД НАЈУБАВИТЕ ЕВРОПСКИ ПЛАЖИ СО ТЕМАТСКИ СОДРЖИНИ.

 

САНТОРИНИ-ВУЛКАНСКИОТ ПЕСОК И НЕВЕРОЈАТНИТЕ ПЕЈЗАЖИ ГО ПРАВАТ ГРЧКИОТ ОСТРОВ САНТОРИНИ Е НАЈЦЕНЕТО МЕСТО ЗА ОДМОР. НЕГОВАТА СПЕКТАКУЛАРНА УБАВИНА, ЗАЕДНО СО ДИНАМИЧНИОТ НОЌЕН ЖИВОТ, ГО ПРАВАТ ОСТРОВОТ ЕДЕН ОД ГЛАВНИТЕ ТУРИСТИЧКИ ТОЧКИ НА ЕВРОПА.ФИРА ГЛАВНИОТ ГРАД СЕ НАОЃА НА ВРВОТ НА ЕДЕН РИД.ОДДАЛЕКУ,ИЗГЛЕДА КАКО ПЛАНИНАТА ДА Е ПРЕКРИЕНА СО СНЕГ, НО АКО ПОГЛЕДНЕТЕ ОДБЛИЗУ ТАА Е ВСУШНОСТ, ПРЕКРИЕНА СО БЕЛИ И ПАСТЕЛНИ КУЌИ.

 

ИОС-НАЈПОПУЛАРНИОТ ОСТРОВ ПОМЕЃУ МЛАДИТЕ.ТОКМУ И ТИЕ ГО НАРЕКУВААТ ГРЧКА ИБИЦА.ЕДИНСТВЕН ОСТРОВ НА КОЈ ЗАБАВАТА ТРАЕ 24 ЧАСА.ПОКРАЈ ЗАБАВАТА, ИОС ВАЖИ И ЗА ОСТРОВ КОЈ ШТО Е ОПКОЛЕН СО ПРЕУБАВИ ПЛАЖИ.ЕДНА ОД НАЈСТАРИТЕ И НАЈПОПУЛАРНИТЕ ПЛАЖИ Е MYLOPOTAS, КОЈА Е МЕЃУ НАЈУБАВИТЕ ПЛАЖИ НА ЕГЕЈСКОТО МОРЕ.ПЛАЖИТЕ НА ИОС, ЌЕ ВЕ ОСТАВАТ БЕЗ ЗБОРОВИ И ЌЕ НАПРАВАТ ДА СЕ ЧУСТВУВАТЕ КАКО ДА СТЕ НА РАЈОТ НА ЗЕМЈАТА. ПЛАЖИТЕ СЕ СО СИТЕН ПЕСОК КОИ СВОЈАТА УБАВИНА ЈА СПОДЕЛУВААТ СО КРИСТАЛНО ЧИСТА ВОДА.ЕДНИ ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ ПЛАЖИ НА ОСТРОВОТ ИСТО ТАКА СЕ: MANGANARI, JUALOS И KOUBARAS.

НАПОМЕНИ: 

Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

Плаќањето е во денарска противвредност по курс 62 денари 

Пасошот треба да важи минимум 3 / 6 месеци по завршување на патувањето

Важат Општите услови на Т.А Камелија Турс-Туроператор со лиценца-А членка на СКТМ

 

                 ТИМОТ НА Т.А КАМЕЛИЈА ТУРС ВИ ПОСАКУВА ПРИЈАТЕН ОДМОР

 

 

Слични Понуди

Програма

1
АТИНА
  Добродојдовте во Грција ! Се среќаваме во 14:00 часот кај лобито за брз состанок каде што ќе Ви бидат дадени неколку информации и објаснувања како ќе се одвива оваа недела.Постои можност за групна вечера вечерта и запознавање со остатокот од групата
  •Вклучени активности: Добродојде и запознавање, прошетка по островот
  •Факултативни активности: факултативна вечера со група
  •Оброци: Не
2
АТИНА
  Атина е главен и најголем град на Грција; таа е еден од најстарите градови во светот со историја која се протега повеќе од 3,400 години и е нашироко наречена лулка на западната цивилизација и родно место на демократијата. Културното и историско наследство сѐ уште е евидентно во градот и е претставено со сите антички споменици и уметнички дела. Нашата турнеја ќе ве однесе до многу од овие локации, вклучувајќи ја и Националната библиотека, Академијата, Плоштадот на Уставот и Парламентот, Храмот на Зевс, Партенон и Акропол. Слободна вечер за истражување на овој неверојатен град.
  •Вклучени активности: Разглед на градот
  •Факултативни активности: Не
  •Оброци: Појадок
3
АТИНА-МИКОНОС
  Рано стартување на денот заминуваме со траект од Атина до Миконос.. Во попладневните часови, по средбата со вашиот туристички водич и другите патници, ќе имате информативен состанок. Подоцна, ќе има кратка прошетка, каде што ќе ви бидат дадени неколку совети за самостојно истражување на остатокот од островот. Не е случајно што овој остров е најпознат космополитенски од сите грчки острови и привлекува илјадници посетители од целиот свет.
  •Вклучени Активности: Прошетка низ Миконос
  •Факултативни активности: Не
  •Оброци: Појадок
4
МИКОНОС
  Слободен ден во Миконос. Градот Миконос (Хора) е живописен грчки остров, со рибарски чамци кои се рамо до рамо со луксузните чамци, белите улици, плажите, рестораните и баровите; нема да бидете кратки работи кои треба да ги истражите; ќе имате време за истражување.
  •Факултативно активности: тура на островот Делос
  •Оброци: Појадок
5
МИКОНОС-САНТОРИНИ
  Заминување од Миконос со траект и се упатуваме кон Санторини, остров формиран од вулканска активност. Се вели дека зајдисонцата овде се најубави во светот. Од Caldera, погледнете ги пејзажите на вукалните и соседните острови кој го одемат Вашиот здив.Како една од главните туристички атракции во Европа со прекрасната клима и совршените услови за набљудување, Санторини ќе ви понуди дива убавина создадена од вулканот што лежи во средината на заливот
  •Вклучени активности:прошетка по островот Санторини
  •Факултативни активности: Не
  •Оброци: Појадок
6
САНТОРИНИ
  Денеска ќе имаме слободно време за истражување на островот.
  •Факултативни активности: Вулканска тура, Велосипедска Тура
  •Оброци: Појадок
7
САНТОРИНИ-ИОС
  Рано ова утро повторно се упатуваме на траект и започнуваме да пловиме до Иос, позната туристичка дестинација. Посетителите доаѓаат тука за неговите златни плажи и карактеристичната егејска архитектура. Познат е остров за забава со својата прекрасна атмосфера и бескрајната забава. Главниот град е изграден на местото каде што бил античкиот град, каде што се белите куќи и неговите ветерници и тесни мали патишта можат да се видат од врвовите на ридовите. Голема забавна вечер чека на нас.
  •Вклучени активности: прошетка по Иос
  •Факултативни активности: Не
  •Оброци: Појадок
8
ИОС
  Ден за опуштање денес чека на нас на Иос.Слободно време.
  •Оброци: Појадок
9
ИОС
  Нашето патување заврушува во 11:00 часот во Иос.Се збогуваме со новите пријатели.
  •Оброци: Појадок
Од
Цена (€)

Цената покрива:

Организација и реализација на програма и услуги на туристички водич
Сместување во хотели со 2,3 и 4 * на база ноќевање со појадок
Трансфери
Транспорт со фери брод

Цената Не покрива?

 • Авионски лет
 • Осигурување 5€ (до 64 години)
 • Оброци кој што не се споменати во програмата
 • Бакшиш
 • Влезници за културно-историски споменици споменати во програмата
 • Останати индивидуални трошоци кои не се споменати во програмата

Pin It on Pinterest