Sign in:

  • Macedonian
  • English
  • Russian
  • Albanian
  • Albanian
  • Albanian
►‪Париз‬, ‪‎Амстердам‬, Прага‬-‪‎Виена‬-‪‎Будимпешта‬, Персија, Кападокија, Истанбул‬, Краков‬,‪ Швајцарија‬, Сараево‬, ‪‎Бел ►‪Париз‬, ‪‎Амстердам‬, Прага‬-‪‎Виена‬-‪‎Будимпешта‬, Персија, Кападокија, Истанбул‬, Краков‬,‪ Швајцарија‬, Сараево‬, ‪‎Бел ►‪Париз‬, ‪‎Амстердам‬, Прага‬-‪‎Виена‬-‪‎Будимпешта‬, Персија, Кападокија, Истанбул‬, Краков‬,‪ Швајцарија‬, Сараево‬, ‪‎Бел ►‪Париз‬, ‪‎Амстердам‬, Прага‬-‪‎Виена‬-‪‎Будимпешта‬, Персија, Кападокија, Истанбул‬, Краков‬,‪ Швајцарија‬, Сараево‬, ‪‎Бел ►‪Париз‬, ‪‎Амстердам‬, Прага‬-‪‎Виена‬-‪‎Будимпешта‬, Персија, Кападокија, Истанбул‬, Краков‬,‪ Швајцарија‬, Сараево‬, ‪‎Бел ►‪Париз‬, ‪‎Амстердам‬, Прага‬-‪‎Виена‬-‪‎Будимпешта‬, Персија, Кападокија, Истанбул‬, Краков‬,‪ Швајцарија‬, Сараево‬, ‪‎Бел

Мексико


М Е К С И К О 

 

Meksiko

 

17 дена – Mexico  City, Isla Mujeres, Playa del Carmen

 (вклучени авио карти, сите такси, сместување, трансфери,представник )

 

 

Поаѓање : 01.11.2018 , 09.01.2019,10.02.2019.     МЕКСИКО ОД 1490 ЕВРА!

 

Мексико сити е најголем град на државата Мексико. Има околу 28 милиони жители и е еден од најпосетените туристички центри во Средна Америка. Има богато културно наследство, а познат е и како град кој се наоѓа на вода и град кој постепено пропаѓа. Град Теночитлан е мало острово кое се наоѓа во Каспиското море преку патот на познатиот туристички центар Канкун- мирна рибарска населба која име позната на младите од целит свет.

Плаја дел Кармен е едно од најпознатите летувалишта во Мексико и се наоѓа на прочуената ревиера-Маја. Од аеродромот Канкуни е оддалечен 45 минути возење. Има преубави плажи, совршено топло море, богата понуда на хотели и ресторани, а најинтерените излети во околината се главната причина зашто Плаја дел Кармен е главна база на патниците

План и програма на патувањето :

1 ден :Поаѓање од Белград, трансфер до аеродромот во Будимпешта. Лет до Мексико Сити со префрлување. Пристигнување во најголемиот град во светот и сместување во хостел кој се наоѓа во тивка и убава станбена површина во Мексико Сити, оддалечен само неколку десетина метри од Плоштадот на Уставот ( трет најголем во светот) и рушевината Теночитлан, главен град на моќното царство Астеки. Ноќевање.

2 ден: Предпладне поаѓаме на прошетка низ главните улици и плоштади. Фасадите од колонијалниот период  ќе ве остават без здив, монументалните градби и улиците на Мексико ќе Ве маѓепсаат со својата убавина. Факултативен разглед на Музејот на Антропологијата, коj никако не треба да ги пропуштите. Слободно време. Ноќевање.

3 ден :Факултативен излет во Теотихуакан, древен град кој и самите Астеки го сметаат за град на Боговите, каде што ќе видите импресивните пирадмиди Сонце и Месечина и ќе се запознаете со културата и религијата на Астеките. Враќање во Хостелот. Ноќевање.

4 ден : Факултативен излет до Хочимилка и возење со чамец по преубавите канали. Floating Market ( пазар на вода) , маријачи ... Враќање во Мексико Сити . Факултативен разглед на музејот Фридa Кало. Ноќевање.

5 ден :Слободен ден во Мексико Сити. Ноќевање .

6 ден : Напуштање на собите и трансфер до аеродром. Лет за Мерида,главен град на државата Јукатан. Трансфер до сместувањето .Разгледување и слободно време во белиот град,познат по својата колонијална архитектура ,фолклор и вкусната кујна на  Јукатан. Ноќевање .

7 ден :Слободен ден и факултативен разглед на Ухмал еден од најголемите мајански градови на Јукатан.Палати кој се протегаат на неколку стотина метри,чудесна природа и архитектура која многу ја споредуваат со египетските рушевини.Враќање во Мерида и слбодно време.Вечера во некој од локалните рестортани. Ноќевање .

8 ден :.Трансфер Мерида-Канкун.Трансфер до  пристаништето и возење со брод до Isla Mujeres , мал и мирен остров во Карипското море. Некогаш островот на жените бил мала рибарска населба, рај за нуркачите и авантуристите, а денеска е мало преубаво место за туристите кој сакаат во целосен мир и тишина да уживаат во Карипското море. Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

9 ден:Слободно време за капење и разглед на островот.Факултативен излет до „Dolphin Discovery“ каде што ќе имате можност да пливаате со делфините, фоките и моржевите. Ноќевање .

10  ден :Слободен ден за уживање на овој рајски остров .Заминување до најисточните тачки на овој остров . Ноќевање .

11  ден :Во утринските часови заминување кон летувалиштето Playa del Carmen и пристигнување. Преубаво место на обалата на Карипското море во државата Кинтана Ро. Бескрајна песочна плажа, тиркизно плаво море какво досега не сте имале прилика да видите, убави средени улици, продавници за сувенири, мексикански  кантини  и ресторани, маријачи, барови ... Тоа е Playa del Carmen. Сместување во  хотел кој се наоѓа во близина на главната улица. Нереалната боја на Карпиското море и белиот песок се одалечени само неколку метри од вас. Слободно време за одмор и уживање.Во вечерните часови по желба , заминување на традиционална мексичка Вечера,  потоа во некој бар на неколку пијалоци ( текила, пиво, мескал...одлучете сами ). Ноќевање .

12 ден :Факултативен излет во Чичен Ица, град на Маите и едно од новите светски чуда. Ова место ќе биде едно од најимпресивните кој ќе ги видите во вашиот живот, а приказната за Маите, нивната култура и начин на живот ќе допре до вас и ќе Ве натера на длабоко размислување. Ќе имате прилика да се капете во природното езеро Сеноти кое се наоѓа во пештера . По враќањето, мала пауза, како би го виделе градот Виљадолид. Враќање во Playa del Carmen.Ноќевање                                                                      

13 ден:Факултативен излет во Тулум, град на Маите на обалата на Карибите. Игуани во разни бои и кои шетаат слободно покрај вас, а после разгледот на археолошкиот локалитет Коба, заминуваме на една од најубавите плажи на Карипското море и сигурно една од најубавите плажи во светот. Слободно попладне за уживаме во овој рај. Вечерта се враќаме во Playa del Carmen.Ноќевање.

14 ден:Слободен ден во Playa del Carmen. По желба, можеме да организираме факултативни разгледи на националните паркови “Xcaret” и “Xel-Ha” како и резерватот на биосферата “Sian Ka”. Ноќевања.

15 ден:Слободен ден во Playa del Carmen кој може да го искористиме да одиме до плажата Тулум.

16 ден:Трансфер до аеродромот и лет од Канкун за Мексико Сити.Лет за Будимпешта со префрлување.

17 ден: Пристигнување во Будимпешта. Трансфер до Белград.

  * Во ретки случаеви можно е поместување на датумот ( ден-два) во однос на  планираното поаѓање. * По потврдените групи, се потврдува и датумот на Поаѓање и Враќање.

                                                Цена на аранжманот:

Терминà

01.11.2018.

09.01.2019.

10.02.2019.

First minute цена

1550

1650

1490

Регуларна цена

1650

1790

1590

  

* First minute  цени важат за пријави до 3 месеци пред патување . По тоа важат регуларните цени.

За ова патување важат општите услови на СКТМ И ТА Камелија Турс

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

* Авионска карта на релација Будимпешта-Мексико Сити

* Авионска карта на релација Мексико Сити –Мерида

* Авионска карта на релација Канкун –Будимпешта

* Трансфер на релација Београд-Будимпешта-Београд

* 5 Ноќевање во хотел во 1/2 соби во Мексико Сити 

* 2 Ноќевање во хотел во 1/2 соби во Мерида 

* 3 Ноќевање во хотел во 1/2 соби во Isla Mujeres

* 4 Ноќевање во хотел во 1/2 соби во Playa del Carmen

* Сите трансфери според планот и програмата на патувањето

*Комплетна организација и услуги на представник од агенција

 Во цената на аранжманот не е вклучено:

* Превоз Скопје - Белград - Скопје.

*Доплата од 15 евра за резервација во хотел

* Факултативни излети и влезници за културно  - историските споменици.

* Меѓународно здраствено осигурување.

* Индивидуални трошоци за време на траењето на патувањето.

Напомени во врска со патувањето

* Ко -организатор на патувањето е Т. А. Камелија со број на Лиценца А и со регистерски број 13-6271/2;  а во соработка со партнерска агенција.

*Со самото пријавуање треба да се достави копија од пасош со кој патникот ќе патува  и да се провери траењето  и исправноста на пасошот и бројот на слободни страници кој се потребни за патување

*Пасошот мора да има рок на важност до минимум 180 дена(6 месеци) од денот на враќање

* Организаторот на патувањето го задржува правото на промена на некои од содржините во Програмата.

* Организаторот на патувањето не е овластен и не сноси одговорност во врска со важноста на пасошот и  другите документи.

* За сите информаци дадени по усмен пат агенцијата не сноси одговорност.

* Потписникот на Договорот за патување или претставникот на групата која патува должен/на е да ги запознае сите патници на патувањето со договорениот програм на патување, условите за плаќање и визирање како и Општите услови за патување на ТА Камелија.

* Патниците се должни да 2 дена пред тргнување се информираат за времето и местото на тргнување.

* Патникот е должен да сам се информира околу правилата на однесување во земјата во која патува како и да ги почитува важечките законски царински прописи.

* Во превозните средства најстрого се забранува пушење, конзумирање на алкохол и опојни средства

* Патникот кој со своето непристојно однесување ги вознемирува другите патници или им пречи на возачот или пратителот на групата во нивната работа – веднаш ќе биде исклучен од патувањето и целата одговорност ќе му биде префрлена без право на жалба и повраток на парични средства.

* Патникот е должен да ја почитува саатнината на тргнување одредена од страна на претставникот на патувањето, а во спротивно претставникот на агенцијата има право да го исклучи од патувањето

* Во туристичките автобуси не е овозможено користење на тоалет; во согласност со планот и програмата паузи се прават на 3-4 часа (согласно локацијата и опременоста на бензинските пумпи) а кој патниците можат да ги искористат за користење на тоалет.

* Агенцијата го одредува распоредот на седење, местото и времето на поаѓање, местата и времетраење на паузите; уплатата на превозот, патникот ги прифаќа сите погоренаведени услови без право на приговор и жалба.

* Аранжманот е направен на база на минимум 10 патници за европските патувања и 50 патници за европските патувања.

* Во случај на недоволен број патници или други објективни околности, организаторот ги информира патниците за отказ на аранжманот пред датумот на поаѓање и тоа најдоцна 10 дена за Далечните патувања односно најдоца 5 дена за Европските патувања.

* Кај аранжманите со авионски превоз, по купувањето на авионската карта не е возможна рефундација на средствата и во тој случај важат условите на авионската компанија.

* Кај аранжманите кои вклучуваат Low Cost-авикомпании – во случај на одложување на летот, отказ или губење на конекција, патниците се должни сами да ги доплатат новонастанатите трошоци и агенцијата не може да влијае на околности кои се надвор од нејзиниот домен на работа.

* Цените од Low Cost-Аранжманите се подложни на промени, по уплата на авансот се проверуваат тарифите и тогаш на патникот му се потврдува цената на аранжманот.

* Агенцијата не сноси одговорност за промените на авионските конекции од страна на авиокомпанијата.

* Саатнината на летовите во планот и програмата добиени од страна на агенцијата се подложни на промени и зависат исклучиво од авикомпанијата.

* Агенцијата го задржува правото на избор на превозни средтства за трансфери и извршува сместување доколку е тоа физички возможно.

* Организаторто на патувањето го задржува правото на корекција на договорената цена пред почетокот на патувањето, но во случај да се смени курсот, смена на валута или промена на тарифата на превозникот во законите на предвидените случаи.

* Доколку некои патници сами одлучат да ја сменат понудата на Програмата – агенцијата нема одговорност да во текот на патувањето обезбеди трансфер за сместување во хотели.

*За сите факултативни излети кој се наведени во програмата задолжително е патниците да се изјаснат со самото пријавуање во агенција

* За овој аранжман патникот се запознал со Општите услови за патување на СКТМ и КАМЕЛИЈА ТУРС

*Поради почитувањето на временските рокови предвидени со програмата за патување, како и почитувањето на времето на другите патници од групата, не постои можност за престој на границата што излегува од Европската унија, за да се потврди данокот и враќањето на данокот од Европската унија (TAX FREE)

*Препорачуваме да пазите на вашите лични документи и пари

* Организаторот на патувањето го задржува правото на распоред на собите во врска со структурата на самиот хотел. Доколку постои можност агенцијата ќе се потруди да излезе во пресрет на желбите на патникот-доколку дозволува хотелот (Ве молиме за разбирањето, бидејќи ова патување е замислено како добра забава за Вас и добра авантура).

* Патникот е должен да ги почитува правилата на сместувачките капацитети, да сам сноси одговорност во врска со хигиената, во спротивно ќе подлежи на санкции од персоналот.

* Сместувачките капацитети вршат сместување на патниците во капацитетите по тип на соба во зависност од расположливите капацитети во моментот. Агенцијата не е во можност да на патникот му потврди дали креветот ке биде TWIN  (раздвоени) или Double (француско легло)како и по катовите во капацитетот. Патникот го уплатил аранжманот-согласен на споменатите детали и услови на патувањето без право на жалба.

* Агенцијата нема одговорност доколку патникот има здравствени проблеми-тогаш патникот е сам одгорен за своето здравје и има одговорност да има свое осигурување.

 

                    Напомени во врска со факултативните излети

* Факултативните излети не се задолжителни за време на патувањето.

* Термините и цените се променливи и зависат од слободните термини од локалитетите, број на пријавени патници...

* Факултативните излети се организираат од страна на локална агенција, а Камелија Турс не е во можност да влијае на работите кои се предмет на самото реализирање на факултативниот излет.

* Факултативните излети најчесто ги водат локалните водичи на самите локалитети на англиски јазик. Уплатата на излетите ја прифаќа патникот заедно со условите на локалната агенција без право на жалба.

* Агенцијата не може да влијае на должината на траењето на патувањето до локалитетите, време на поаѓање и враќање, како ни на стручноста на локалниот Водич.

*При уплаќање на факултативниот излет, патникот ги прифаќа условите на локалната агенција.Сите последователни промени, измени и откажувања на екскурзијата по плаќањето не се можни, и не е возможна рефундација на истите.

*Ги замолуваме сите патници да се запознаат со планираната програма и условите на изборната екскурзија пред да  платат за некој факултативен излет.

                                                           Напомена во врска со визите:

* Патниците се обврзани да се запознат со визниот режим на државата во која патуваат.

 * Некои од Амбасадите бараат лично присуство на патникот или во текот на визирањето; патникот е должен да ги испочитува правилата на амбасатата.

* Патниците се должни да документите за визирање ги досатват најдоцна до 1 месец пред патувањето. Доколку не ги достават во превидениот рок-должни се да сами си обезбедат виза за патувањето.

* Агенцијата не гарантира добивање на виза и  не е овластена да ги утврди валидните документи.

* Во случај на недобивање на виза-агенцијата не сноси одговорност

Услови и начин на плаќањеУслови на патување
Испечати понуда

КЛИКНИ ЗА ЛОКАЦИЈА